Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 maja 2012 r., sygn. II SA/Łd 203/12

 

Dnia 29 maja 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant p.o. asystenta sędziego Nina Krzemieniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2012 roku przy udziale --- sprawy ze skargi K. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. nr [...] z dnia [...].

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., decyzja z dnia [...], nr [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta P., z dnia [...], nr [...], którą odmówiono K. J. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na żonę E. J.. Podstawę decyzji organu odwoławczego stanowiły: art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępował administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 , poz. 1071 ze. zm.) oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r., Nr 139, poz. 992).

W uzasadnieniu podjętej decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że w/w decyzją z dnia [...] odmówił K. J. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na żonę E., wskazując, iż zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł K. J., zarzucając zaskarżonej decyzji błędną interpretację art. 17 ust. 5 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych polegająca na przyjęciu, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim a opiekę sprawuje małżonek tej osoby.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. w dalszej części uzasadnienia wyjaśniło, iż z akt sprawy wynika, iż K. J. w dniu 8 listopada 2011r. złożył w organie pierwszej instancji wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad żoną E. J. Do wniosku dołączył: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...] nr [...], z którego wynika, że E. J. została zaliczona na stałe do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz że wymaga konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji; orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS z dnia [...], nr akt [...], z którego wynika, że E. J. została uznana za osobę całkowicie niezdolna do pracy do dnia 31 października 2013r., odpis skrócony aktu małżeństwa E. J. i K. J.; zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy w P. z dnia [...]. stwierdzające, że K. J. jest zarejestrowany jako bezrobotny w okresie od dnia 1 kwietnia 2010r. do chwili wydania zaświadczenia; oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, że nie pobiera żadnych świadczeń z ZUS i ma przepracowane około 26 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00