Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 maja 2012 r., sygn. I SA/Lu 199/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędziowie NSA Anna Kwiatek,, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 maja 2012 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania M. S. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Z akt sprawy wynika, że M. S. dnia 20 kwietnia 2006r. zakupił na terytorium Niemiec samochód marki KIA BESTA, rok produkcji 1998.

Postępowanie podatkowe wobec M. S., z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki KIA BESTA nr VIN: [...], zostało wszczęte przez Naczelnika Urzędu Celnego w Z. postanowieniem z dnia [...] Podstawą do wszczęcia postępowania były dokumenty przekazane przez: Starostwo Powiatowe w B. dot. przedmiotowego samochodu oraz art. 81 ust. 1, pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, w tym oględzin spornego samochodu, Naczelnik Urzędu Celnego w Z. zaklasyfikował powyższy samochód jako osobowy i decyzją z dnia 24 listopada 2011r. określił stronie zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego tego samochodu. Wobec tego, iż podatnik nie był w stanie określić dokładnej daty przemieszczenia pojazdu do Polski, jako datę powstania obowiązku podatkowego przyjęto datę przeprowadzenia badania technicznego (w tym dniu samochód znajdował się już na terytorium Polski).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00