Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 maja 2012 r., sygn. I SA/Gd 287/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 maja 2012 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku przez A S.A. z siedzibą w G. (dalej jako "spółka") jest wydana przez Ministra Finansów indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia 18 listopada 2011 r. sygn. [...]. Interpretacja ta dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie stawki właściwej przy świadczeniu kompleksowej usługi polegającej na sprzedaży i instalacji urządzeń do wytwarzania energii cieplnej oraz terminu rozliczania podatku VAT wynikającego z faktur korygujących.
Podstawą wydania zaskarżonego rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.
Pismem z dnia 22 sierpnia 2011 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w wyżej wskazanym zakresie.
Przedstawiając stan faktyczny spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu energią elektryczną i w celu uatrakcyjnienia swojej oferty zamierza w przyszłości, poprzez podwykonawcę, dostarczać na rzecz odbiorców urządzenia do wytwarzania energii cieplnej wraz z usługą montażu tego źródła. Miejsce montażu zostało określone jako - jednostka wewnętrzna w kotłowni, jednostka zewnętrzna na dachu budynku mieszkalnego. Warunki dostawy zostaną określone w łączącej spółkę z klientem umowie, natomiast przyjęte do biznesplanu założenia przewidują wybór modelu sprzedaży ratalnej tych urządzeń z zastrzeżeniem, że własność sprzedawanej rzeczy zostanie przeniesiona przez nabywcę z chwila spłaty ostatniej raty. Zgodnie z warunkami dostawy instalacji oraz wykonywania usługi, przedmiotowa transakcja zostanie potwierdzona podpisanym przez stronę protokołem odbioru na podstawie którego zostanie wystawiona przez sprzedawcę faktura VAT nie później niż 7 dni od dnia podpisania protokołu, natomiast terminy zapłaty zostaną określone w harmonogramie płatności stanowiącym załącznik do faktury. Jednocześnie od dnia zawarcia umowy sprzedaży ratalnej, do momentu spłaty ostatniej raty planowana jest dzierżawa miejsca implementacji przez spółkę, która jako właściciel składnika majątku chce z tego tytułu dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Spółka wskazała ponadto, że zamierza korzystać z dofinansowania dla systemów energetycznych w formie pożyczki z umorzeniem przyznanej w ramach konkursu "Zielona Energia" przeprowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka przy kalkulacji wysokości raty z tytułu sprzedaży urządzeń do wytwarzania energii cieplnej chce uwzględniać wartość raty kapitałowej i odsetkowej z tytułu pożyczki otrzymanej od WFOŚiGW. Zapisy umowne zakładają, że w każdym kolejnym roku, po aktualizacji raty odsetkowej przez Fundusz, jak również w przypadku umorzenia należności wynikających z umowy pożyczki, spółka wystawi fakturę korygującą wraz z zaktualizowanym harmonogramem płatności pozostałych rat.