Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 109/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A SA z/s w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia indywidualnej interpretacji w podatku akcyzowym I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. stwierdza, że wymieniony w pkt I akt nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącej A SA z/s w L. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest opisany w sentencji wyroku akt administracyjny, wydany na wniosek skarżącej A S.A. w L. przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów.

Jak wynikało z akt sprawy skarżąca wystąpiła o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wykładni przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. z 2011 r. Dz. U. Nr 108, poz. 626 ze zm.- dalej powoływana jako ustawa o podatku akcyzowym) i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie. Zapytanie odnosiło się do zdarzenia przyszłego. Skarżąca podała, że jest podatnikiem podatku akcyzowego i posiada status "podmiotu zużywającego". W skład jej wielooddziałowego przedsiębiorstwa wchodzą jednostki produkcyjne działające w ruchu ciągłym - również w soboty, niedziele i święta. Działy administracji pracują w dni robocze od poniedziałku do piątku. Spółka zamierza nabywać ze składów podatkowych lub od podmiotów pośredniczących oleje smarowe, o których mowa w § 10 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 159, poz. 1070 ze zm. - powoływane dalej jako rozporządzenie w sprawie zwolnień), zwolnione od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie. Prawo do zwolnienia tych wyrobów ustawodawca uzależnił m.in. od warunku bieżącego ich ewidencjonowania przez "podmiot zużywający". Na tym tle spółka powzięła wątpliwości co do terminów dokonywania wpisów do ewidencji, formułując pytanie: czy w przypadku otrzymania (wydania do zużycia) olejów smarowych, korzystających ze zwolnienia z uwagi na ich przeznaczenie, w dzień bezpośrednio poprzedzający dzień wolny od pracy (piątek, sobotę lub inne dni ustawowo wolne od pracy lub w dzień ustawowo wolny od pracy - dotyczy zużycia), dokonanie wpisu do ewidencji w najbliższy dzień roboczy, następujący po tych dniach, nie narusza warunków do zastosowania zwolnienia dla tych produktów ?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00