Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Wa 2829/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Śledzik (sprawozdawca), Sędziowie WSA Adam Lipiński, Eugeniusz Wasilewski, Protokolant Elwira Sipak, specjalista, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej - oddala skargę -
Uzasadnienie
[...] A. R. pełnił zawodową służbę wojskową na stanowisku służbowym [...] w Oddziale [...] Sztabu Generalnego WP. Na wymienione stanowisko służbowe [...] A. R. został wyznaczony decyzją Ministra Obrony Narodowej nr [...] z dnia [...] listopada 2009 r. na okres kadencji od dnia [...] stycznia 2010 r. do dnia [...] czerwca 2011 r. Podczas wskazanej kadencji oficer został poddany opiniowaniu służbowemu, które zakończyło się w dniu [...] stycznia 2011 r. wydaniem opinii służbowej za okres od dnia [...] stycznia 2010 r. do dnia [...] stycznia 2011 r., w której bezpośredni przełożony - Szef [...] wystawił opiniowanemu ogólną ocenę niedostateczną.
W związku z przebywaniem opiniowanego na zwolnieniu lekarskim, kopię przedmiotowej opinii przesłano zainteresowanemu w dniu [...] lutego 2011 r. na jego adres domowy miejsca zamieszkania.
W dniu [...] lutego 2011 r. [...] A. R. wniósł odwołanie od powyższej opinii służbowej do Szefa [...], domagając się jej uchylenia i wydania nowej opinii, z powodu jej tendencyjności i stronniczości. Jednocześnie wniósł o zawieszenia postępowania w sprawie opiniowania do czasu przystąpienia do wykonywania obowiązków służbowych i rozmowy służbowej z Szefem [...].
W uzasadnieniu odwołania wskazał w szczególności, że przy opiniowaniu i ocenie nie uwzględniono zaistniałej sytuacji i specyfiki jego obecnej kadencji, w tym konieczności podjęcia leczenia, co może wynikać z chorób związanych m.in. z pobytem na misji zagranicznej ONZ na [...] w latach [...] - [...]. Jednocześnie wyraził przekonanie, że wykonywał obowiązki służbowe na ocenę co najmniej dobrą. Podkreślił, że w opinii służbowej nie wypełniono działu II B, tj. informacji dotyczącej stanu zdrowia, karalności oraz innych, przydatnych do sporządzania opinii służbowej oraz określenia indywidualnej prognozy przebiegu zawodowej służby wojskowej, w tym dodatkowych obowiązków realizowanych przez żołnierza. Wskazał też na dotychczasowy przebieg służby oraz bardzo wysokie oceny z dotychczasowych opinii służbowych zawartych w Karcie Osobowej Żołnierza (zwanej dalej także "KOS"), zwłaszcza za okres pełnienia służby w misjach pokojowych, w tym ostatniej z okresu [...] - [...] r. [...], w której wystawiono mu ocenę celującą. Niezależnie od powyższych zarzutów podkreślił, że czuje się bezpodstawnie szykanowany i poddany nagonce ze strony opiniującego, zwłaszcza w okresie, gdy jest chory i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jako rażący taki przykład podał dzień [...] stycznia 2011 r., kiedy w czasie choroby i przebywania na zwolnieniu lekarskim "podejmowano telefoniczną próbę przymuszenia go do stawienia się do pracy i wykonywania czynności służbowych", co powinno być potraktowane przez przełożonych jako wykroczenie.