Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2012 r., sygn. IV SA/Wa 59/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka (spr.), Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi C. P. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr [...] z dnia [...] marca 2011 r.; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz skarżącego C. P. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków w W. decyzją z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] odmówił zmiany ostatecznej decyzji własnej z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] zezwalającej C. P. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "P. " na usunięcie drzew rosnących na terenie nieruchomości w G. dz. nr ew. [...] z obrębu [...] między ul. [...] a ul. [...], poprzez zmianę określenia w niej terminu wykonywania nasadzeń zastępczych na terenie przedmiotowej nieruchomości na dzień późniejszy niż 12 czerwca 2010 r.
Powyższa decyzja została wydana na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.) oraz art. 155 Kpa.
Organ pierwszej instancji wskazał, iż przepis art. 84 ust. 4 i 5 ustawy o ochronie przyrody daje mu możliwość, jako organowi właściwemu do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, odroczenia na okres 3 lat od daty wydania zezwolenia terminu uiszczenia opłaty za ich usunięcie, jeżeli zezwolenie przewiduje przesadzenie ich w inne miejsce lub zastąpienie innymi drzewami i krzewami. Podkreślono, że jeżeli przesadzone albo posadzone w zamian drzewa lub krzewy zachowały żywotność po upływie 3 lat od dnia ich przesadzenia albo posadzenia lub nie zachowały żywotności z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, należność z tytułu ustalonej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów podlega umorzeniu przez organ właściwy do naliczenia i pobrania opłaty.