Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Wa 92/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (sprawozdawca), Sędziowie WSA Ewa Pisula-Dąbrowska, Janusz Walawski, Protokolant, starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi S. K. na orzeczenie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej upomnienia 1. uchyla zaskarżone orzeczenie, 2. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej postanowieniem nr [...] z [...] maja 2011 r. wszczął w stosunku do S. K. postępowanie dyscyplinarne obwiniając ją o to, że 9 kwietnia 2011 r., pełniąc służbę w drogowym przejściu granicznym w [...] , jako kontroler na kierunku wyjazdowym z RP, nie dopełniła obowiązków służbowych w zakresie odprawy granicznej osób i środków transportu wyjeżdżających z Polski, bowiem dokonując odprawy granicznej obywatelki [...] , legitymującej się paszportem nr [...] z zmieszczoną wizą nr [...] , nie wprowadziła jej danych do systemu [...] oraz nie odcisnęła stempla kontroli granicznej potwierdzającego wyjazd z terytorium RP, tj. o czyn z art. 135 ust. 2 pkt 4 ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234. poz.1997 ze zm.).
Orzeczeniem nr [...] z [...] września 2011 r. Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej uznał skarżącą winną popełnienia wyżej opisanego czynu i za to, na podstawie art. 136 ust. 1 pkt 1 i art. 136 b ust. 1 pkt 1 ustawy o Straży Granicznej oraz § 3 ust. 1 pkt 2, § 7 pkt 2 i § 25 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 czerwca 2002 r. w sprawie przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 118, poz. 1015 ze zm.), wymierzył karę dyscyplinarną upomnienia.
W uzasadnieniu orzeczenia podano, że [...] kwietnia 2011 r. około godz. [...] do odprawy granicznej w drogowym przejściu granicznym w [...] , na kierunku wjazdowym do Polski, stawiła się obywatelka [...] , legitymująca się paszportem nr [...] z zamieszczoną wizą nr [...] . Służbę jako kontroler na tym kierunku odpraw pełnił wówczas młodszy chorąży Straży Granicznej D. G. W trakcie dokonywania kontroli D. G. stwierdził, że w paszporcie ww. cudzoziemki brak jest odcisku stempla polskiej kontroli granicznej potwierdzającego wyjazd z terytorium Polski. Dane podróżnej nie znajdowały się także w bazie [...], jako osoby odprawionej na wyjazd z Polski.