Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Łd 211/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartosz Wojciechowski Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.) Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu otrzymania dywidendy od spółek komandytowo - akcyjnych 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz J. K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. działając w imieniu Ministra Finansów postanowieniem z dnia [...] r., nr [...] utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] r., nr [...] , odmawiające Januszowi Krukowi wszczęcia postępowania w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W uzasadnieniu tego postanowienia wskazał, że wniosek J. K. dotyczył interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą PIT, w zakresie skutków podatkowych wypłat dywidend przez spółki komandytowo-akcyjne, których akcjonariuszem będzie wnioskodawca.

Przedstawiając w tym wniosku zdarzenia przyszłe wskazał, iż wnioskodawca (osoba fizyczna) planuje przystąpić do spółek komandytowo-akcyjnych ("A") jako akcjonariusz, przykładowo przez nabycie ich akcji (odpłatne lub nieodpłatne), wniesienie wkładu i objęcie akcji lub w wyniku przekształcenia spółki prawa handlowego w A. Jako akcjonariusz wnioskodawca będzie miał udział w zyskach spółek, które może faktycznie otrzymać na podstawie uchwał walnych zgromadzeń o wypłacie dywidend. W dalszej treści wniosku J. K. szeroko opisał zakres działalności gospodarczej A, do których zamierza przystąpić, w tym rodzaje dokonywanych przez nie transakcji. Następnie wyjaśnił, że od 1 lipca 2011 r. jest akcjonariuszem spółki B. Z tym bowiem dniem spółka ta przekształciła się ze spółki komandytowej (w której wnioskodawca był komandytariuszem) w A. Wnioskodawca był akcjonariuszem A w dniu 20 sierpnia 2011 r., tj. w dniu w którym przypadał termin płatności zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów osiągniętych w lipcu 2011 r. Wnioskodawca nie otrzymał dywidendy ze spółki B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00