Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Łd 342/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Sędzia WSA Bartosz Wojciechowski (spr.) Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustalenia przychodów z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo - akcyjnej w zakresie oddanych w użytkowanie akcji 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz J. K. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Łd 342/12
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...]r., nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. działając w imieniu Ministra Finansów, utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] r., nr [...], odmawiające J. K. wszczęcia postępowania w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W dniu [...]r. J. K. złożył wniosek z dnia [...] r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej w zakresie oddanych w użytkowanie akcji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe. Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej "Spółka")- Numer KRS Spółki to [...], NIP to [...] , REGON [...]. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę użytkowania posiadanych przez Siebie akcji w Spółce. Strony w zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym i Kodeksem spółek handlowych umowie użytkowania akcji Spółki ustalą, iż prawo do udziału w zysku Spółki za czas użytkowania akcji przysługuje użytkownikowi. Zgodnie ze statutem Spółki i Kodeksem spółek handlowych prawo do udziału w zysku Spółki jest związane z akcjami, a na akcjonariuszy przypada 98 % prawa do udziału w zyskach Spółki.