Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Kr 188/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 188/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 18 kwietnia 2012r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Sędziowie: WSA Maja Chodacka, WSA Bogusław Wolas (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2012r., sprawy ze skarg "S" Spółka jawna, na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 13 grudnia 2011r. Nr [...],, Nr [...] ,, w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania egzekucyjnego, I. uchyla zaskarżone postanowienia oraz poprzedzające je postanowienia organu I instancji, II . zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 714 zł ( siedemset czternaście złotych).

Uzasadnienie

Postanowieniami z dnia 25 maja 2011 r. Dyrektor Izby Celnej działając na podstawie art. 123§1 K.p.a. w zw. z art. 17, 18 oraz art. 59§2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) umorzył wobec "S" Spółka jawna z siedzibą w Krakowie, postępowania egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułów wykonawczych z dnia 8 stycznia 2010 r. oraz z dnia 4 maja 2010 r. wystawionych przez Dyrektora Izby Celnej, z uwagi na ich dalszą bezskuteczność. Na postanowienia te Spółka nie wniosła zażalenia.

Wnioskami z dnia 26 września 2011 r. pełnomocnik Spółki zwrócił się o wznowienie postępowania egzekucyjnego wskazując na nowe okoliczności, które świadczą o możliwości prowadzenia skutecznej egzekucji wobec Spółki, a jak wynika z treści w/w postanowień, w momencie ich wydawania nie były one organowi znane. A zatem powinny stanowić podstawę wznowienia postępowania egzekucyjnego. Pełnomocnik wskazał, że wnioski swoje opiera na art. 18 u.p.e.a. w zw. z art. 145§1 pkt 5 k.p.a. Podkreślił, że z uwagi na brak uregulowania kwestii wznowienia postępowania w u.p.e.a., zastosowanie winna znaleźć regulacja zawarta w k.p.a. W sprawach nową okolicznością, która istniała w dacie wydania decyzji, ale nie była znana organowi ją wydającemu jest istnienie majątku ruchomego Spółki, z którego może być skutecznie prowadzona egzekucja. Brak jest bowiem jakiejkolwiek dokumentacji, która mogłaby potwierdzić, że tutejszy organ w rzeczywistości zbadał możliwość podjęcia egzekucji z ruchomości będących własnością wnioskodawcy. Ruchomości te to zgromadzone w magazynie firmy w Działoszycach około 100 tys. butelek wina będących własnością wnioskodawcy. Pełnomocnik podał, że gdyby organ posiadał wiedzę o istnieniu możliwości egzekucji ze składników majątku wskazanych przez dłużnika, wysoce prawdopodobne jest, że podjąłby czynności zmierzające do egzekucji z tych składników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00