Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 marca 2012 r., sygn. III SA/Wa 1955/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant sekr. sąd. Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2012 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] marca 2011 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. S.A. z siedzibą w W. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złoty) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

III SA/Wa 1955/11

UZASADNIENIE

Skarżąca A. S.A. z siedzibą w W. wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku o wydanie interpretacji Skarżąca przedstawiła następujący stan fatyczny:

Skarżąca Spółka jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Pozostałymi wspólnikami spółki komandytowej są także osoby prawne. Komandytariusze wnieśli do spółki komandytowej jako aport prawa określone w ustawie Prawo własności przemysłowej. Wartość tych poszczególnych praw jako przedmiotów wkładów do spółki komandytowej została określona w wysokości nie wyższej niż wartość rynkowa. W tym celu zostały sporządzone profesjonalne wyceny. Spółka komandytowa przewidując używanie tych praw przez okres czasu wynoszący ponad rok, ujęła te prawa w ewidencji księgowej przeznaczonej do ewidencjonowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Spółka komandytowa podjęła próbę uzyskania od Ministra Finansów interpretacji w zakresie wartości, w jakiej prawa te należy ująć w ewidencji księgowej spółki komandytowej. Minister Finansów odmówił spółce komandytowej wydania interpretacji indywidualnej w tym zakresie i stwierdził, że podmiotami uprawnionymi do uzyskania takiej interpretacji są wspólnicy spółki komandytowej. Spółka komandytowa oddała przedmiotowe prawa do używania na podstawie umowy licencyjnej i amortyzuje te prawa zaliczając amortyzację do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczenie odpisów do kosztów uzyskania przychodów następuje zgodnie z treścią art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)w dalszej części uzasadnienia powoływanej jako u.p.d.o.p na poziomie poszczególnych wspólników. Skarżąca Spółka rozlicza zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych z godnie z treścią art. 25 ust. 6 u.p.d.o.p.. z uwagi na okoliczność, że przedmiotowe prawa stanowiące wartości niematerialne i prawne zaliczone zostały do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przed dniem 31 grudnia 2010 r., Spółka zamierza rozliczać odpisy amortyzacyjne od tych wartości niematerialnych i prawnych po dniu 1 stycznia 2011 r. na dotychczasowych zasadach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00