Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2012 r., sygn. V SA/Wa 2558/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Małgorzata Rysz (spr.), Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant - ref. staż. Justyna Gadzialska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2012 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia ... listopada 2011 r., nr ... w przedmiocie odmowy przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego; uchyla zaskarżoną decyzję;
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi J. F. (zwanego dalej: skarżącym) jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z ... listopada 2011 r. nr ..., wydana w następującym stanie faktycznym.
Skarżący ... września 2011 r. (data wpływu do organu) złożył wniosek o przyznanie świadczenia określonego w ustawie z 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.) - dalej: ustawa o świadczeniu.
W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, iż w maju 1945 r. cała jego rodzina została wysiedlona z własnego gospodarstwa we wsi S., powiat M. i wywieziona na roboty przymusowe do miejscowości K., powiat M. Zostali zakwaterowani u n. gospodarza o nazwisku C. i podjęli pracę przymusową w tym gospodarstwie. Pracowali w tym gospodarstwie do wyzwolenia w styczniu 1945 r. Do wniosku skarżący załączył m.in. opinię Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz zeznania świadków: S. S. i J. W.
Decyzją z ... września 2011 r. nr ... Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił skarżącemu przyznania wyżej wymienionego świadczenia. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż w myśl art. 2 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniu represją jest deportacja /wywiezienie/ do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy w granicach terytorium państwa polskiego sprzed dnia 1 września 1939 r. lub z tego terytorium na terytorium III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939-1945. W związku z powyższym nie każda represja w okresie okupacji uprawnia do przyznania świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ustawie. Strona przedstawiła kartę osobową z teczki w biurze dowodów osobistych, z której wynika, że zarówno przed wojną jak i okresie okupacji przebywała w miejscowości K.