Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 marca 2012 r., sygn. II SA/Sz 875/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.), Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 marca 2012 r. sprawy ze skargi M. K. i Spółki A. na uchwałę Rady Miasta Szczecin z dnia 16 czerwca 2008 r. nr XXIII/597/08 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarownia przestrzennego "Niebuszewo" w Szczecinie oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miasta działając w oparciu o art. 20 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) przyjęła uchwałę Nr XXIII/597/08 z dnia 16 czerwca 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" w [...]

Na powyższą uchwałę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnieśli M. K. oraz Polski Przemysł Mięsny i Drobiarski S.A., którzy zakwestionowali ustalenia planistyczne zawarte w § 145 uchwały (teren elementarny P.N.1139.MW,U), w § 172 (teren elementarny P.N.1166.MW,U) oraz w § 173 (teren elementarny P.N.1167.MW,U), tj. terenów położonych w rejonie ul. [...]i ul. [...]w[...].

Powołany § 145 i § 173 uchwały jest - według skarżących - w rażący sposób sprzeczny z ustawą Prawo budowlane, ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawą o ochronie środowiska wraz przepisami wykonawczymi. Skarżący uważają, że nowe przeznaczenie terenów nastąpiło bez uwzględnienia trwałego negatywnego oddziaływania istniejących już obiektów na obszarze bezpośrednio przyległym, na którym oni funkcjonują (teren elementarny P.N.1166). Prowadzona jest tam działalność gospodarcza polegająca m.in. na hurtowej sprzedaży mięsa i wyrobów wędliniarskich, materiałów opatrunkowych oraz mebli.

Wyjaśnili, że dostawy towarów (załadunki i rozładunki transportu hurtowego i detalicznego), odbywają się, ze względów technologicznych, wymogów sanitarno -higienicznych oraz organizacyjnych, w godzinach nocnych poprzez teren elementarny [...] w ramach służebności gruntowej - prawa przejścia i przejazdu. Uważają, że uciążliwości te w nawet najmniejszym stopniu nie mogą być ograniczone do terenu w granicach własnych, gdyż w latach [...] podzielono cały obszar na działki, bez zachowania wymaganych odległości od obiektów. Granice przebiegają w odległości około 1 do 3 m od istniejących obiektów z pomieszczeniami o wysoce wyspecjalizowanej funkcji z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń technologicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00