Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 marca 2012 r., sygn. I SA/Po 856/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie WSA Katarzyna Nikodem (spr.) WSA Karol Pawlicki Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2012r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2005 r. oddala skargę
Uzasadnienie
UZASADNENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego w dniu [...] listopada 2007r. wydał decyzję nr [...], w której określił A. W. zobowiązania podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług za miesiące: wrzesień 2005r. w wysokości [...] zł, za październik 2005r. w wysokości [...]zł, listopad 2005r. w wysokości [...]zł i grudzień 2005r. w wysokości [...]zł.
Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych od [...].08.1990r., którą zlikwidował z dniem [...].12.2005r., w kolejnych latach prowadził działalność w tym samym zakresie jako wspólnik spółki cywilnej T. wraz z żoną D. W. (od [...].01.2006 do [...].01.2007r.), następnie spółki cywilnej V. z J. R. (od [...].01.2007r. do [...].01.2008r.), a obecnie spółki cywilnej V. z J. W.
W toku kontroli podatkowej ustalono, że podatnik ujął w rejestrze zakupu i rozliczył w deklaracjach VAT-7 faktury VAT wystawione przez A. sp z o. o. z siedzibą w B., która w tym okresie nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT. Nadto w wyniku analizy materiału dowodowego organ stwierdził, że z uwagi na ilość sprzętu będącego w dyspozycji podatnika nie było możliwe zużycie paliwa w ilości uwidocznionej w dokumentacji oraz możliwości zmagazynowania zakupionej ilości paliwa. W związku z czym w rozliczeniu podatku od towarów i usług nie uwzględnił podatku naliczonego z faktur wystawionych przez A. sp. z o.o.
Decyzją nr [...] z dnia [...]01.2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w P. uchylił decyzję organu I instancji, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. Organ odwoławczy przy ponownym rozpatrzeniu sprawy zalecił przeprowadzenie dodatkowego postępowania dowodowego w odniesieniu do transakcji dotyczących nabycia paliwa przez A. W. od spółki A., w szczególności ustalenie, czy faktury odzwierciedlają rzeczywisty obrót gospodarczy.