Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 marca 2012 r., sygn. I SA/Op 60/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 marca 2012 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o. o. w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 października 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, 3. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi na rzecz skarżącej kwotę 457,00 zł (słownie złotych: czterysta pięćdziesiąt siedem 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym dnia 8 lipca 2011 r. "A" Spółka z o.o. (zwana dalej wnioskodawcą albo spółką lub skarżącą) zwróciła się do Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od usług polegających na wykonaniu przyłącza wodno-kanalizacyjnego do budynków mieszkalnych.
Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że jest na etapie wykonywania przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych do budynków mieszkalnych na podstawie zawieranych umów. Przyłącze jest prowadzone od głównej nitki wodociągowo-kanalizacyjnej bezpośrednio do budynku mieszkalnego, przy czym prace te są prowadzone zarówno w samym budynku, jak i poza bryłą budynku.
W związku z powyższym zadała pytanie, czy można zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8% w przypadku prac polegających na budowie przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych do budynków mieszkalnych wykonywanych zarówno wewnątrz budynku jak i poza jego bryłą?
W ocenie spółki zastosowanie takiej stawki jest możliwe w stosunku do całej wartości robót, co wynika z faktu, że do obiektu budowlanego zalicza się nie tylko bryłę budynku, lecz także przyłącza i urządzenia instalacyjne. Wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego poza bryłą budynku jest konieczne ze względów technicznych. Ponadto przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają żadnej podstawy prawnej nakazującej podział usług świadczonych przez podatnika na części, bowiem prace związane z wykonaniem przyłącza stanowią jednolitą całość; z obiektywnych przyczyn technicznych nie sposób pominąć żadnego z fragmentów. W tym zakresie spółka wskazała na wyrok ETS w sprawie C-41/04, zgodnie z którym "dwa lub więcej niż dwa świadczenia są tak ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość , której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej". Dlatego w jej ocenie, jeśli strony umówiły się na realizację danej roboty budowlanej obejmującej wykonanie przyłącza, to w każdym tego rodzaju przypadku robota budowlana wykonana przez usługodawcę w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu stawką 8% niezależnie od tego, czy przyłącza znajdują się wewnątrz budynku, czy też poza nim. Podkreśliła, że wynagrodzenie nie jest określane odrębnie dla prac wewnątrz i na zewnątrz budynku.