Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 marca 2012 r., sygn. I SA/Lu 682/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 lutego 2012r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z dnia [...] Minister Finansów stwierdził, że stanowisko A Spółka jawna w L. / wnioskodawca /, przedstawione we wniosku z dnia [...] o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Organ podatkowy wskazał, że w dniu [...] wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usługi opieki medycznej, wykonywanej przez uprawnione osoby wykonujące zawody medyczne (psychologów, kardiologów, fizykoterapeutów, ekspertów żywienia) zatrudnionych przez wnioskodawcę, w tym także na podstawie umów zlecenia, w ramach kompleksowego programu walki z otyłością
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest właścicielem portalu, jak też twórcą programu "C.", oferowanego klientom zmagającym się z otyłością. Powołując się na stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wskazał że otyłość jest ogólnoustrojową przewlekłą chorobą metaboliczną, którą z powodu narastającego jej rozpowszechnienia nazywa się globalną epidemią. Walka z nią stała się w ostatnim czasie jednym z priorytetów nie tylko dla władz RP ale też Unii Europejskiej. Uznając ważność profilaktyki w zachowaniu zdrowia i zapobieganiu nadwadze i otyłości, minister zdrowia, w ramach programów profilaktyki zdrowotnej państwa, realizuje "Narodowy program zapobiegania nadwadze i otyłości oraz przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez poprawę żywienia i aktywności fizycznej na lata 2007-2011". Program ten jest odpowiedzią Polski na inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyrażoną w "Globalnej strategii dotyczącej żywienia, aktywności fizycznej i zdrowia". Uwzględnia on koncepcje zawarte w Europejskiej Karcie Walki z Otyłością oraz zalecenia białej księgi Komisji Unii Europejskiej "Strategia dla Europy w sprawie żywienia, nadwagi i otyłości w aspekcie zdrowia".