Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. III SA/Wa 1419/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2012 r. sprawy ze skargi G. G. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej, 2) stwierdza, że uchylona zmiana interpretacji indywidualnej nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz G. G. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji z [...] grudnia 2010 r. nr [...] Minister Finansów stwierdził nieprawidłowość interpretacji indywidualnej z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...], dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu likwidacji spółki z siedzibą w L., o ile nie jest zrównany zgodnie z prawem L. z wpływami z akcji oraz w części dotyczącej określenia daty uzyskania przychodu z tytułu likwidacji spółki w L..
Z motywów rozstrzygnięcia zaskarżonej interpretacji wynika, że [...] kwietnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na wniosek G. G. (dalej: Skarżąca) złożony w dniu 30 stycznia 2009 r., w którym przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Skarżąca - osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce i podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu była w latach 2007-2008 jedynym wspólnikiem spółki kapitałowej (s.a.r.l.) z siedzibą w L. ("Spółka"). Spółka nie jest spółką wymienioną w art. 29 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1996 r. Nr 110, poz. 527), dalej zwaną: "konwencją".