Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. VIII SA/Wa 971/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot /sprawozdawca/, Sędzia WSA Leszek Kobylski, Protokolant Referent Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2012 r. sprawy ze skargi [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w R. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1.1. Wnioskiem z [...] marca 2011 r., który wpłynął do organu [...] marca 2011 r., "[...]" S. A. z siedzibą w R. (dalej: "skarżąca" lub "Spółka") wystąpiła do Ministra Finansów, w imieniu którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w W., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") w zakresie refakturowania (opodatkowania) dostaw mediów w związku z najmem powierzchni handlowych. Spółka powołała się we wniosku na przepisy art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 29 ust. 1 w związku z art. 41 ust 1 oraz art. 30 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: "ustawa o VAT").
1.2. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada nieruchomości, które wynajmuje najemcom na cele działalności gospodarczej. Najemcy, zgodnie z umową zobowiązani są na podstawie wystawionej przez Spółkę faktury VAT, do zapłaty czynszu "z góry", tj. do 10 dnia każdego miesiąca i zobowiązani są do ponoszenia dodatkowych opłat za media. Stroną umowy o dostawę wody, odprowadzanie ścieków oraz dostawę energii elektrycznej i cieplnej jest Spółka, która w przypadku otrzymania od dostawcy mediów faktury VAT ze stawką VAT 8%, refakturuje te koszty na najemcę również z tą samą stawką VAT (8%). Celem refakturowania opłat za media jest bowiem przeniesienie poniesionych przez podmiot refakturujący kosztów na podmiot (najemcę), który z danych usług faktycznie korzystał, gdyż podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. "Refaktura" jest zwykłą fakturą VAT wystawioną przez Spółkę, jako podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi w związku z zawartą umową najmu. Spółka tak postępuje, gdyż w sytuacji, gdy strony umowy najmu odrębnie uregulowały kwestię wynagrodzenia (czynsz) za możliwość korzystania z cudzej rzeczy (art. 659 § 1 Kc) od opłat za inne świadczenia ze strony Spółki, tj. z tytułu udostępnienia mediów, które to opłaty ma refakturować w momencie otrzymania faktury od Dostawcy mediów, to czynsz najmu nie obejmuje należności (opłat) za ewentualne inne świadczenia wynajmującego na rzecz najemcy.