Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2012 r., sygn. II SA/Wa 2182/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.) Sędziowie WSA Olga Żurawska-Matusiak Sławomir Antoniuk Protokolant specjalista Elwira Sipak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2012 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie mianowania na stopień służbowy 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości
Uzasadnienie
W dniu [...] listopada 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] działając na podstawie art. 223 ust. 1, 4 oraz art. 115 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323) mianował M. H. z dniem 30 listopada 2009 r. na stopień służbowy [...] celnego w korpusie [...] Służby Celnej.
Pismem z dnia 28 grudnia 2010 r. M. H. odwołał się od aktu mianowania, domagając się mianowania na stopień służbowy podkomisarza celnego w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej. Jednocześnie wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od ww. decyzji z powodu braku pouczenia o przysługującym prawie i terminie na wniesienie odwołania.
Odwołujący podał, iż w okresie od [...] marca 2005 r. do [...] grudnia 2008 r. zajmował stanowisko i pełnił funkcję Kierownika Referatu [...]. Zatem przed dniem wejścia w życie ustawy zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy o którym mowa w art. 223 ust. 3 pkt 2 ustawy. Nadmienił również, iż jego odwołanie ze stanowiska kierownika wiązało się bezpośrednio z reorganizacją Urzędu i połączeniem komórek organizacyjnych. Zdaniem wymienionego ustawodawca nie wymaga, by stanowisko kierownicze zajmowane do końca 2008 r. było zajmowane również w dniu wejścia w życie ustawy. Skarżący zaznaczył, iż interpretacja organu dotycząca zajmowania stanowiska kierowniczego przed dniem wejścia w życie ustawy powinno trwać do dnia jej wejścia w życie, jest interpretacją rozszerzającą, tworzącą pozaustrojowe kryterium uzyskania mianowania na stopień w korpusie oficerów młodszych.