Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. I SA/Op 508/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. sprawy ze skargi D. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 10 października 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowej w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 28 grudnia 2010 r. D. R. działając poprzez ustanowionego w sprawie pełnomocnika, zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach o rozłożenie na 60 rat płatnych po 861,97 zł miesięcznie zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 51.718,50 zł za 2003 r. i 2004 r. oraz częściowe umorzenie należnych odsetek od tych zaległości.
Motywując wniosek pełnomocnik wskazał na trudną sytuację majątkową mocodawcy i brak majątku, z którego mógłby zaspokoić się urząd skarbowy a także bezduszne działanie organów podatkowych w odniesieniu do wcześniejszego wniosku o rozłożenie na raty podatku VAT. W postępowaniu dotyczącym rozłożenia na raty podatku VAT podatnik udzielił organom stosownych wyjaśnień obrazujących jego stan materialny i rodzinny , które to informacje zostały następnie wykorzystane przeciwko niemu i w konsekwencji doprowadziły do zakończenia działalności firmy.
Pełnomocnik podatnika wywodził, że udzielenie wnioskowanej ulgi leży zarówno w jego interesie jak i interesie organów skarbowych.
Przywołany został wyrok WSA w Białymstoku o sygn. akt I SA/Bk 150/06, w którym Sąd stwierdził, że organ rozpoznając wniosek o rozłożenie na raty musi zbadać, czy przemawia za tym ważny interes podatnika.
Dodatkowo pełnomocnik zauważył, że instytucja rozłożenia na raty zaległości podatkowej nie prowadzi do rezygnacji Skarbu Państwa z należności, lecz jedynie do jej rozłożenia w czasie. W piśmie z dnia 9 lutego 2011 r. przesłanym na wezwanie organu pełnomocnik wyjaśnił, że nie jest w stanie udzielić informacji dotyczącej sytuacji majątkowej w tym w zakresie wysokości i źródeł dochodów. Poinformował, że spłata zobowiązania nastąpi z bieżących dochodów oraz , że pierwsza kwota tytułem rat została wpłacona w dniu 21 stycznia 2011 r. Do pisma dołączone zostało oświadczenie wnioskodawcy z 7 marca 2006r. i 28 września 2007r. zawierające zestawienie przewidywanych dochodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right