Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 lutego 2012 r., sygn. II SA/Go 931/11

 

Dnia 29 lutego 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2012 r. sprawy ze skargi B.K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną skargą decyzją z dnia [...] października 2011r. nr [...] Główny Inspektor Transportu Drogowego (dalej powoływany jako: GITD) utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej jako: WITD) z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] o nałożeniu na B.K., prowadzącego Zakład [...], karę pieniężną w kwocie 15.000 zł za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym i przepisów wspólnotowych.

Wynikający z akt administracyjnych stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco:

W dniu [...] maja 2011 r. na drodze powiatowej w miejscowości [...] został zatrzymany przez funkcjonariuszy WITD do kontroli drogowej pojazd marki [...] o nr rej. [...] wraz z naczepą marki [...] o nr rej. [...]. Pojazdem należącym do B.K. - prowadzącego Zakład [...], kierował J.M.. Przedmiotem kontroli było przestrzeganie przepisów ustawy o transporcie drogowym, ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o czasie pracy kierowców, a także przepisów unijnych dotyczących czasu pracy kierowców. W toku kontroli zatrzymano do analizy 22 wykresówki za okres od [...] kwietnia do [...] maja 2011 r. i 4 zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu, a kierowcę przesłuchano w charakterze świadka. Z przebiegu kontroli sporządzony został protokół nr [...], w którym wskazano rodzaje stwierdzonych w jej wyniku naruszeń oraz fakt zatrzymania wykresówek.

Pismem z dnia [...] maja 2011 r. WIND poinformował B.K. o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego, doręczając mu odpis protokołu z kontroli. Następnie pismem z dnia [...] czerwca 2011 r. organ zawiadomił stronę o "rozszerzeniu katalogu stwierdzonych naruszeń" wskazując w jego treści na analizę zatrzymanych wykresówek, która ujawniła opisane w tym piśmie naruszenia ( sprecyzowane już w zakresie dat ich popełnienia oraz wskazania ilości godzin odbytego odpoczynku czy prowadzenia pojazdu ), polegające na skróceniu dziennego czasu odpoczynku, przekroczenia maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu, przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, użycia w 24 godzinnym okresie kilku wykresówek pomimo, iż nie było to konieczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00