Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. II SA/Bd 1143/11

 

Dnia 1 lutego 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędziowie: sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) sędzia WSA Wojciech Jarzembski Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 1 lutego 2012 roku sprawy ze skargi I. B. na decyzję Kierownika Urzędu [...] w W. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Kierownik Urzędu do Spraw[...], na podstawie art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 2 lit. "a" i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87, poz. 395 z późn. zm.), odmówił przyznania I. B. uprawnienia do świadczenia pieniężnego określonego w w/w ustawie. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ podniósł, w dniu 20 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87, poz. 395, z późn. zm.). W myśl znowelizowanego art. 2 pkt 2 lit. "a" powołanej ustawy represją w rozumieniu ustawy jest: deportacja (wywiezienie) do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy w granicach terytorium państwa polskiego sprzed dnia 1 września 1939 r. lub z tego terytorium na terytorium III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939-1945.

Z uwagi na powyższe, w ocenie organu niezbędnym warunkiem uzyskania prawa do świadczenia pieniężnego określonego w ustawie jest udowodnienie deportacji (wywiezienia) do pracy przymusowej i wykonywania tej pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy.

W niniejszej sprawie Kierownik Urzędu wykonując zalecenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy zawarte w wyroku z dnia 22.09.2010 r. (Sygn. akt II SA/Bd 728/10) ustalił następujący stan faktyczny w sprawie; strona wraz z rodziną (ojciec, matka, starsza siostra) w dniu 1 września 1939 r. zamieszkiwała w gospodarstwie rolnym w miejscowości[...], gmina[...], powiat[...]. Ojciec strony został zmobilizowany i walczył w Wojsku Polskim w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r., dostał się do niewoli, a następnie pracował przymusowo na terytorium III Rzeszy Niemieckiej do zakończenia II wojny światowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00