Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. III SA/Wa 1437/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Marek Kraus (sprawozdawca), Protokolant Maria Nałęcz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi S. S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. S.A. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. S. z siedzibą w W. (dalej: “Skarżąca", :"Spółka") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń w postaci sfinansowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na rzecz członków zarządu, rady nadzorczej i dyrektorów. Przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:
Skarżąca rozważa możliwość objęcia ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej członków zarządu, rady nadzorczej oraz dyrektorów (biur i pionów, w tym głównego księgowego) Spółki. Członkowie zarządu oraz dyrektorzy pozostają ze Spółką w stosunku pracy, a z członkami rady nadzorczej zawarta jest umowa zlecenia. Członkowie zarządu, rady nadzorczej i dyrektorzy z tytułu wykonywanych czynności prawnych, w tym powstrzymania się od ich dokonania, ponoszą m.in. odpowiedzialność cywilną. Intencją Spółki jest, aby ochroną ubezpieczeniową objęci zostali wszyscy członkowie zarządu i rady nadzorczej oraz dyrektorzy niezależnie od czasu sprawowania funkcji i powierzonych im obowiązków. Z otrzymanych od brokera ubezpieczeniowego informacji dotyczących takiego ubezpieczenia wynika, że obejmowałoby ono standardowo byłych, istniejących oraz nowo powołanych członków władz spółki oraz dotychczas zatrudnionych dyrektorów. Polisa miałaby charakter bezimienny, w związku z tym nie występowałby obowiązek informowania ubezpieczyciela o zmianach we władzach Spółki oraz w składzie dyrektorów. Ubezpieczenie odpowiedzialności z tytułu zarządzania Spółką objęłoby ochroną ubezpieczeniową odpowiedzialność cywilną członków organów władz Spółki oraz dyrektorów z tytułu uchybień i błędów/nieprawidłowych działań związanych