Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Sz 666/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Dolecki (spr.), Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Protokolant Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi Gminy na decyzję Kuratora Oświaty z dnia [...] nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania połączenia szkół oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] r. Kurator Oświaty działając na podstawie art. 62 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) negatywnie zaopiniował połączenie Szkoły Podstawowej Nr [...] w Z. i Gimnazjum Nr [...] w Z. w Zespół Szkół Nr [...] w Z. (opinia nr [...] ).
Uzasadniając opinię organ nadzoru pedagogicznego wskazał, że proponowane przez Gminę połączenie szkół w zespół nie będzie miało wpływu na jakość kształcenia i opieki w obu szkołach. Nie ulegną zmianie ciągi komunikacyjne, ilość pomieszczeń do nauki w obiekcie obu szkół, realizacja zadań statutowych szkół, możliwość korzystania z biblioteki szkolnej. Możliwość korzystania z obecnie istniejącej jednej świetlicy, nie zwiększy prawa do bezpiecznej nauki najmłodszym uczniom, ani nie poprawi organizacji pracy szkoły. Obecnie obie szkoły korzystają z dwóch boisk ze sztuczną nawierzchnią, prowadzonych przez Gminę ([..] ). Szkoła Podstawowa posiada dwie sale gimnastyczne, a Gimnazjum Nr [...] nie posiada żadnego zaplecza sportowo-rekreacyjnego, korzysta z wynajmowanych i finansowanych przez Gminę hali sportowej i hali widowiskowo-sportowej. Połączenie tych szkół w zespół nie ma wpływu na rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Obecnie zajęcia te realizowane są przede wszystkim z godzin wynikających z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U z 2006 r. Nr 97 poz. 674 z późn. zm.) ze względu na częściowe zredukowanie od kwietnia bieżącego roku finansowania zajęć pozalekcyjnych przez organ prowadzący. Potencjalna oferta zajęć pozalekcyjnych w Zespole Szkół Nr [...] będzie zależała przede wszystkim od dalszych decyzji organu prowadzącego oraz potrzeb uczniów, a nie od tego w jakiej strukturze organizacyjnej będą funkcjonować szkoły. W każdej ze szkół jest zatrudniona odrębna kadra pedagogiczna. W Szkole Podstawowej Nr [...] , po wyeliminowaniu nadgodzin, zatrudnienie kadry pedagogicznej nie ulegnie zmianie. Natomiast w Gimnazjum Nr [...] ze względu na przewidywaną mniejszą liczbę oddziałów w roku szkolnym [...] nauczycieli nie będzie miało pełnego wymiaru czasu pracy ([...] ). Ponadto, w przypadku połączenia szkół w zespół, decyzją organu prowadzącego ma być zmniejszona o połowę liczba etatów pedagoga i bibliotekarza.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right