Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Po 897/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2012 r. sprawy ze skarg A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2011 r. Nr [...] w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego i zasiłku rodzinnego; I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi J. P. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych 20/100), w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług
Uzasadnienie
Po rozpoznaniu wniosku A. G. z dnia 10 marca 2011 r., Burmistrz L. decyzją z dnia [...] 2011 r. (nr [...] ) odmówił przyznania wnioskodawczyni na rzecz C. G. zasiłku rodzinnego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego powyżej 5 roku życia oraz dodatku do zasiłku rodzinnego na pokrycie wydatków związanych z dojazdem do miejscowości, w której znajduje się szkoła.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Syn wnioskodawczyni - C. G. dnia 12 lutego 2011 r. ukończył 24 lata zatem wnioskowane świadczenia już mu nie przysługują.