Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Kr 1051/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla (spr.) Sędziowie: NSA Andrzej Niecikowski NSA Anna Szkodzińska Protokolant: Urszula Bukowiec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2012 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K. B.K. spraw ze skarg A.R. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. : z dnia 18 kwietnia 2011 r. nr [...] z dnia 18 kwietnia 2011 r. nr [...] z dnia 18 kwietnia 2011 r. nr [...] z dnia 18 kwietnia 2011 r. nr [...] z dnia 18 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiotach stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na usunięcie drzew I. uchyla zaskarżone decyzje jak i poprzedzające je decyzje tego samego organu; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącej A.R. kwotę 2.285 zł (słownie: dwa tysiące dwieście osiemdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pięcioma decyzja, wydanymi w dniu 8 listopada 2010 r, oznaczonymi znakami [...], [...], [...], [...], [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] z urzędu stwierdziło nieważność pięciu decyzji Burmistrza A. w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew.

Decyzją znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza A. z dnia 13 kwietnia 2007 r. znak [...], zezwalającej A. i S. R. na usunięcie 237 szt. drzew na terenie działek nr "1" - "74" położonych w R. W decyzji tej Burmistrz A., działałając na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody odstąpił od naliczenia opłaty za usunięcie drzew. Wskazał, że przyczyną usunięcia drzew były zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanie oraz przywrócenie łąkowego charakteru działek, które w przeważającej części były zaliczone w klasyfikacji gruntów jako łąki trwałe. Drzewa były nierównomiernie rozmieszczone, część z nich rosła w skupiskach nierokujących szans na prawidłowy rozwój. Świerki przeznaczone do wycinki nosiły ślady żerowania szkodników lub były w całości suche, a brzozy były połamane i powyginane. Także pozostałe przeznaczone do wycinki drzewa były uszkodzone, częściowo połamane, suche lub rosły w skupiskach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00