Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2012 r., sygn. III SA/Kr 665/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Tadeusz Wołek Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 27 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie skargę oddala
Uzasadnienie
W dniu [...] 2011 r. Komendant Powiatowy Policji, na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 3 lit. b oraz art. 123 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), skierował P. G. na badania lekarskie z powodu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu celem orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdem (skierowanie Nr [...]).
Pismem z dnia 22 marca 2011 r. P. G. odwołał się od powyższej decyzji Komendanta Powiatowego Policji o skierowaniu go na badania lekarskie domagając się jej uchylenia, jako wydanej z naruszeniem prawa materialnego i umorzenia postępowania w niniejszej sprawie. P. G. podniósł, że nie było podstaw do wydania tej decyzji, albowiem termin, w którym organ był uprawniony do skierowania go na badania upłynął bezskutecznie w dniu 1 grudnia 2010 r. Odwołujący się podał, że zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, skierowanie na badanie lekarskie następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia, w którym nastąpił wypadek drogowy, albo od dnia, w którym kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu. Zdaniem odwołującego się, sformułowanie "w terminie nie dłuższym niż 30 dni" oznacza, że upływ przedmiotowego terminu powoduje wygaśnięcie uprawnienia organów kontroli ruchu drogowego do wystawienia skierowania na badanie lekarskie w trybie art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. P. G. wskazał również, że termin ten jest terminem prawa materialnego i z natury swej jest terminem nieprzywracalnym. Jego zachowanie lub nie w sposób bezpośredni wpływa na sytuację materialnoprawną kierowcy. P. G. stwierdził, że istota i sens poddania kierowcy prowadzącego pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego środka działającego podobnie do alkoholu, badaniom lekarskim w trybie art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym polega na uzyskaniu aktualnych wyników tych badań, co jest możliwe wyłącznie przy takim sprawdzeniu jego predyspozycji psychofizycznych, które jest jak najmniej oddalone w czasie od daty zdarzenia.