Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Kr 1653/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla (spr.) Sędziowie : WSA Mirosław Bator WSA Mariusz Kotulski Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi K. S. i P. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia 12 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania skargę oddala

Uzasadnienie

Prezydent Miasta T. decyzją z [...] grudnia 2006r, znak [...], wydaną na podstawie art. 129 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r., Nr 261, póz. 2603 ze zm.) w zw. z art. 37a ust. 7 ustawy z dnia 8 września 2000r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "PKP" odmówił ustalenia na rzecz K.S. i P.S. i odszkodowania za nieruchomość położoną w T. , oznaczoną jako działki nr 1 i 2 obrębu [...].

W uzasadnieniu organ ten wskazał, że Wojewoda w oparciu o art. 37a ust. 1-5 ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "PKP" decyzją z dnia 22 listopada 2005r., znak [...] stwierdził nabycie z mocy prawa przez Skarb Państwa przedmiotowej nieruchomości, zaś przez PKP S.A. - prawa użytkowania wieczystego tejże nieruchomości oraz własności znajdujących się na niej budynków i urządzeń. Podał też, że zgodnie z art. 37a ust. 7 ustawy roszczenie odszkodowawcze za takie grunty nie przysługuje w przypadku, gdy grunt pozostawał do dnia 31 maja 2003r. w posiadaniu samoistnym PKP SA lub jej poprzedników prawnych nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 lat. Prezydent Miasta T. ustalił, że przedmiotowe grunty zostały w czasie wojny zajęte pod rozbudowę torów oraz budowę linii kolejowej. Za bezsporne uznał, że co najmniej od 1945r. działkami tymi władały Polskie Koleje Państwowe.

K.S. i P.S. wnieśli odwołanie od tej decyzji. Zarzucili, że organ nie rozróżnia władania od posiadania samoistnego, o którym mowa w art. 37a ust. 7 ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe". Podnieśli też, że od momentu, kiedy zostali wpisani do ksiąg wieczystych jako właściciele spornych działek, PKP nie mogło władać nimi jak właściciel. Nadto zarzucili naruszenie art. 8, art. 9, art. 75 § 1, art. 77 § 1, art. 78, art. 80 oraz art. 107 § 1 i 3 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00