Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1550/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant ref. staż. Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na zarządzenie pokontrolne [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie ewidencji odpadów I. uchyla zaskarżone zarządzenie pokontrolne z dnia [...] czerwca 2011 roku; II. stwierdza, że zaskarżone zarządzenie pokontrolne nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska na rzecz skarżącego B. S.A. z siedzibą w W. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2011 r. [...] Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał zarządzenie pokontrolne, w którym nakazał Spółce B. S.A. z siedzibą w W. :

a) zaprowadzić ilościową i jakościową ewidencję wytwarzanych odpadów zgodnie z przyjętym katalogiem i listą odpadów niebezpiecznych, oraz

b) przedłożyć Marszałkowi Województwa [...] korektę zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów w roku 2010.

W uzasadnieniu WIOŚ wskazał, że prowadzona w Spółce ewidencja odpadów nie uwzględnia odpadu w postaci destruktu asfaltowego powstającego w wyniku frezowania ulic. Nie został on również uwzględniony jako odpad w zbiorczym zestawieniu danych o rodzajach i ilościach odpadów za rok 2010.

Pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. Spółka wezwała WIOŚ do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie w/w zarządzenia. W piśmie Skarżąca wskazała, że WIOŚ błędnie zastosował przepisy Ustawy o odpadach. Spółka przedstawiła sposób postępowania z destruktem asfaltowym. W wezwaniu wyjaśniono, że destrukt asfaltowy jest surowcem, materiałem wykorzystywanym do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych zgodnie z projektem budowlanym, specyfikacją techniczną konkretnej budowy i recepturą składu mieszanki. Spółka podkreśliła, że na żadnym etapie wykonywania robót budowlanych Spółka nie pozbywa się i nie zamierza pozbywać się destruktu asfaltowego należącego do Spółki. Tym samym, skoro destrukt nie jest odpadem w rozumieniu Ustawy o odpadach, to Spółka nie jest zobowiązana do prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji tego materiału a tym samym nie była zobowiązana do uwzględnienia destruktu asfaltowego w zbiorczym zestawieniu danych o odpadach za rok 2010.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00