Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Lu 501/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Małgorzata Fita, Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi "A" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia [...] Minister Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko A. Sp. z o.o. w M. zawarte we wniosku z dnia 14 stycznia 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wniesieniem akcji spółki kapitałowej do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego i objęciem w zamian certyfikatów inwestycyjnych - za nieprawidłowe.
Z akt sprawy oraz uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, iż w dniu 14 stycznia 2011r. A. Sp. z o.o. w M. (dalej - Spółka) złożyła wniosek w udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając stan faktyczny wskazała, iż w dniu 22 listopada 2010r. objęła 14490 certyfikatów inwestycyjnych serii G [...] emitowanych przez B (dalej Fundusz). W zamian za przydzielone przez Fundusz certyfikaty inwestycyjne Spółka dokonała wpłaty na rzecz Funduszu w postaci 15.000 szt. akcji B. S.A., której jest akcjonariuszem.
W tym stanie faktycznym Spółka zapytała, czy przeprowadzona transakcja wniesienia akcji spółki kapitałowej do Funduszu i objęcie w zamian certyfikatów inwestycyjnych stanowi dla Spółki przychód w rozumieniu ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych i powoduje powstanie zobowiązania podatkowego ?
Przedstawiając swoje stanowisko Spółka wskazywała, iż w jej ocenie transakcja ta nie stanowi przychodu i w konsekwencji nie prowadzi do powstania zobowiązania podatkowego. Wskazując na pojęcie przychodu podatkowego, jako przysporzenia o charakterze trwałym i realnym, w sposób jednoznaczny pozwalającego na określenie wielkości przyrostu majątkowego oraz odwołując się do treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. powoływana dalej jako p.d.o.pr. ) wywodziła, iż w chwili wniesienia akcji do Funduszu i objęcia certyfikatów nie można mówić o jakimkolwiek definitywnym przysporzeniu majątkowym. Można o nim mówić dopiero w chwili zbycia certyfikatów. Z podatkowego punktu widzenia transakcję należy traktować dwuetapowo. Na pierwszym etapie dochodzi jedynie do objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu. Dopiero w drugim etapie inwestycji, kiedy następuje zbycie (umorzenie) certyfikatów można mówić o konkretnym przysporzeniu majątkowym i uzyskaniu przychodu.