Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1731/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1731/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 29 grudnia 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek, WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2011r., sprawy ze skarg J. J. D., na indywidualne interpretacje Ministra Finansów, z dnia 11 lipca 2011r. Nr [...],, Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, I. uchyla zaskarżone interpretacje indywidualne, II. określa, iż zaskarżone interpretacje nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 914 zł ( dziewięćset czternaście złotych

Uzasadnienie

J.D. zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia - w związku z planowanym rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - źródła przychodów uzyskanych w związku z zawarciem umów o współpracę dotyczących napisania książek i przekazania wydawcy praw do tych dzieł, zawartych z wydawnictwami przed rozpoczęciem prowadzenia przez wnioskodawcę tej działalności oraz w jej ramach.

We wniosku o udzielnie interpretacji, wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca dotychczas nieprowadzący działalności gospodarczej zawierał umowy min. z wydawcami o współpracę (w tym o udzielenie licencji). W ramach tych umów zobowiązywał się w szczególności do stworzenia określonych dzieł (książek) autorstwa podatnika i przekazania wydawcy praw do tych dzieł. Co do zasady wynagrodzenie dla podatnika kształtowało się i kształtuje w n astępujący sposób: część wynagrodzenia płatna jest ryczałtowo przed stworzeniem dzieła, zazwyczaj jako zaliczka na poczet wynagrodzenia z tytułu tantiem; kolejna część z tytułu udzielenia praw autorskich i zależnych do tych dzieł to wynagrodzenie wypłacane sukcesywnie w formie tzw. tantiem, co do zasady ustalanych jako procent liczony od ceny detalicznej sprzedanego egzemplarza utworu/dzieła. Podatnik planuje w przyszłości zawierać kolejne umowy na stworzenie nowych dzieł i przekazanie praw autorskich lub udzielenia licencji do nich. Co do zasady, z tytułu wykonania czynności wynikających z zawartych umów, podatnik był związany ze zlecającym wykonanie tych czynności umową, w której precyzyjnie określono warunki wykonywania tych czynności oraz kwestie związane z wynagrodzeniem. Wnioskodawca rozważa możliwość zmiany formy prowadzenia działalności zawodowej i bierze pod uwagę dwa warianty. Jeden z nich przewiduje rozpoczęcie prowadzenia jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej i wykorzystywanie w niej praw autorskich do w/w utworów, drugi wariant zakłada prowadzenie działalności poprzez zawiązanie spółki cywilnej i wniesienie aportem praw do tych utworów. Powyższe będzie skutkować koniecznością wprowadzenia stosownych zmian w dotychczasowych umowach. Zmianie ulegnie określenie stron umowy, jak również kwestie związane z odpowiedzialnością, którą wobec osób trzecich za wykonywanie i rezultat czynności będących przedmiotem umowy ponosić będzie wnioskodawca jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. W przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej podatnik zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Strony umowy będą się zatem rozliczać na podstawie wystawionej przez podatnika faktury VAT, a nie na podstawie rachunku jak to miało miejsce dotychczas. Dodatkowo, z uwagi na planowane rozpoczęcie prowadzenia działalności, uwzględniając ryzyka związane z jej prowadzeniem, podatnik nie wyklucza możliwości zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia od prowadzonej działalności. Bez względu jednak na wybór jednego z dwóch wariantów, zakres prowadzonej działalności będzie pokrywał się w całości z zakresem dotychczasowej działalności podatnika (będzie obejmować wszystkie dotychczas wykonywane czynności). Dodatkowo podatnik zakłada, że jako prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będzie zawierać kolejne umowy w przedmiocie analogicznym lub zbliżonym do w/w umów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00