Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. III SA/Kr 461/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kremer Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi K. P. reprezentowanego przez opiekuna prawnego I. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane

Uzasadnienie

Działający z upoważnienia Burmistrza Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej decyzją nr [...] z dnia [...] 2009 r. przyznał K. P. zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł miesięcznie od dnia 1 marca 2009 r.

Następnie, postanowieniem nr [...] z dnia [...] 2010 r. ten sam organ wznowił z urzędu postępowanie zakończone decyzją z dnia [...] 2009 r. wskazując jako podstawę prawną art. 145 § 1 pkt 5 i art. 149 Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.) w związku z art. 16 ust. 6, art. 20 i art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że wyszły na jaw nowe, istotne dla sprawy okoliczności, a mianowicie fakt, że w dniu wydawania decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego K. P. był uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego.

Po wznowieniu postępowania działający z upoważnienia Burmistrza Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej decyzją nr [...] z dnia [...] 2011 r. uchylił w całości swoją decyzję nr [...] z dnia [...] 2009 r. i w wyniku ponownego rozpatrzenia wniosku z dnia 25 marca 2009 r. K. P. działającego przez opiekuna prawnego I. K. - nie przyznał K. P. prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Jako podstawę prawną wskazano m.in. art. 151 § 1 pkt 2 K.p.a. i art. 16 ust. 1 i 2 pkt 2, ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. W uzasadnieniu podano, że K. P. w dniu składania wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego przebywał w domu pomocy społecznej i był uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego, co wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 stycznia 2011 r. Podano, że z informacji tej wynika, że K. P. została przyznana renta rodzinna wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym od dnia 25 czerwca 1986 r, a decyzją z dnia [...] 1994 r. wypłata dodatku pielęgnacyjnego została wstrzymana od dnia 1 lutego 1994 r. z równoczesnym dokonaniem potrąceń na Dom Pomocy Społecznej. Od dnia 1 sierpnia 1995 r. "został znów przyznany" K. P. dodatek pielęgnacyjny, którego wypłatę wstrzymano ponownie od dnia 1 września 1997 r. decyzją z dnia [...] 1997 r. z uzasadnieniem, że wstrzymanie wypłaty następuje w związku z pobytem uprawnionego w Domu Pomocy Społecznej i w oparciu o ustawę z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r., Nr 4, poz. 17 z późn. zm.). Podano, że do dnia sporządzenia informacji K. P. nie był wypłacany dodatek pielęgnacyjny, nie mniej z uwagi na uprawnienie K. P. do tego dodatku pielęgnacyjnego zaszła "przesłanka negatywna wynikająca z art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych", gdyż zgodnie z art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych "zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00