Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2011 r., sygn. I SA/Wr 1014/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 listopada 2011 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów wniesionych w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej we W. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.

Za akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w J. prowadził postępowanie egzekucyjne wobec Spółki na podstawie tytułów wykonawczych od nr [...] do nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r., obejmujących zobowiązanie z tytułu opłaty rocznej za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej za lata 2003 -2008 w łącznej kwocie należności głównej 6.743,40 zł. Odpisy tytułów wykonawczych doręczono zobowiązanej w dniu 17 maja 2010 r. Wobec uiszczenia przez Spółkę w dniu 18 maja 2010 r. dochodzonej należność w całości egzekucja została zakończona.

Jednocześnie, pismem z 24 maja 2010 r., Spółka zgłosiła zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym, podnosząc nieistnienie obowiązku, o którym mowa w art. 33 pkt 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r., nr 229, poz.1954 ze zm.) - dalej u.p.e.a. Spółka wyjaśniła, że 27 lutego 2003 r. notarialnie kupiła od syndyka masy upadłości B spółki z o.o. w K. w upadłości majątek upadłego. W skład tego majątku wchodziła m.in. działka nr [...]położona w K. objęta księgą wieczystą nr [...], prowadzoną przez Sąd Rejonowy w J. Przed podpisaniem umowy Spółka nie została powiadomiona o opłatach wynikających z ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. O opłatach tych dowiedziała się dopiero z korespondencji D. Biura Geodezji i Terenów Rolnych we W. Ponadto, jak wskazała, w dziale III księgi wieczystej nie został ujawniony obowiązek wnoszenia przedmiotowej opłaty rocznej. Wskazała też, że nieruchomość nabyła w trybie art. 113, obowiązującego do dnia 30.09.2003 r., Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe, a sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma te same skutki prawne co sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym. Dalej powołując art. 112b § 4 u.p.e.a. Spółka wywiodła, że nabywca ponosi wyłącznie daniny publiczne przypadające z nieruchomości, których płatność przypada w dniu, w którym postanowienie o przyznaniu własności stało się ostateczne lub po tym dniu, natomiast dochodzona opłata nie jest daniną publiczną. Na poparcie tego stanowiska strona powołała wyrok WSA w Warszawie z dnia 6.12.2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 1681/07.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00