Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. III SA/Wa 753/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2011 r. sprawy ze skargi E. S.A. Oddział w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. S.A. Oddział w W. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. E. w Polsce z siedzibą w W. (dalej "Oddział") we wniosku z 2 lipca 2010r. o interpretację indywidualną, przedstawiając stan faktyczny wskazał, że stanowi zakład zagraniczny greckiego banku E. z siedzibą w A. (dalej: "Centrala") w rozumieniu art. 4 pkt 11 lit. a) ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm., dalej: "u.p.d.p."), oraz art. 5 umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Republiki Greckiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 20 listopada 1987r. (Dz.U. z 1991r. Nr 120, poz. 524, dalej: "u.p.o.").

Oddział otrzymał od Centrali na prowadzenie działalności w Polsce środki finansowe - tzw. "kapitał własny" w wysokości ustalonej zgodnie z wytycznymi OECD zawartymi w raporcie OECD nt. Przyporządkowania zysków zakładowi z 17 lipca 2008r. (Report on Attribution of Profits to Permanent Establishment, dalej: "Raport"). Kwotę kapitału własnego ustalono więc na poziomie rynkowym, stosowanym przez banki o wielkości i skali działania zbliżonej do oddziału w Polsce. Oddział od kwoty kapitału własnego nie naliczał i nie przekazywał na rzecz centrali żadnych kwot, w szczególności o charakterze odsetkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00