Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1516/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędzia NSA Otylia Wierzbicka (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2011 r. sprawy ze skargi O.z siedzibą w G. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków prowadzenia robót polegających na wykonaniu prac udrożnieniowych w korycie rzeki - oddala skargę -

Uzasadnienie

K. K. pismem z 13 października 2010 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. o wydanie decyzji określającej warunki prowadzenia robót polegających na wykonaniu prac udrożnieniowych w korycie rzeki W. w km od 285+500 do 286+200 w miejscowości Z. gm. Z. woj. [...] na obszarze rezerwatu przyrody [...]

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w K. decyzją z [...] listopada 2010 r., na podstawie art. 104 k.p.a. oraz art. 118 w zw. z art. 13 ustawy o ochronie przyrody, odmówił ustalenia warunków prowadzenia opisanych wyżej robót.

Organ administracji wywiódł, że prace będące przedmiotem wniosku K. K. prowadzone mają być na terenie rezerwatu przyrody [...] utworzonego rozporządzeniem Wojewody [...] z [...] października 2008 r. nr [...]. Wskazał, że mocą art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody na terenie tym obowiązują m.in. zakazy: zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody (art. 15 ust. 1 pkt 7) i pozyskiwania skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, minerałów i bursztynu (art. 15 ust. 1 pkt 8).

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w K. wyjaśnił, że w celu polepszenia warunków przyrodniczych, w szczególności bytowania ptaków będących głównym przedmiotem ochrony, zarządzeniem z [...] października 2009 r. nr [...] ustanowił zadania ochronne dla rezerwatu przyrody [...], w których określił działania zmierzające do eliminacji i ograniczenia zagrożeń w celu ochrony rezerwatu. W załączniku nr 1 do powołanego zarządzenia zostały określone potencjalne zagrożenia dla procesu tworzenia się piaszczystych wysp, związane z planowanym remontem pięciu ostróg w miejscowości S. (km 279+600-279+935) oraz remontem tamy równoległej i poprzecznej w miejscowości P. (km 292+630- 293+000). Organ administracji stwierdził, że jedynie w związku z tymi działaniami dopuszczone są prace utrzymaniowe, uzgodnione z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00