Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2011 r., sygn. II SA/Wa 699/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak, Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.), Agnieszka Góra - Błaszczykowska, Protokolant spec. Marek Kozłowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2011 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o stwierdzeniu nieważności decyzji waloryzacyjnych wydanych po dniu 1 stycznia 1999 r. - oddala skargę -
Uzasadnienie
W dniu 13 grudnia 2008 r. mjr w stanie spoczynku S.S., złożył wniosek do Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w [...] z żądaniem zmiany wysokości świadczenia emerytalnego, poprzez ponowne jego ustalenie, wypłacenie z odsetkami kwot wynikających z różnicy świadczeń, które zostały zaniżone decyzjami waloryzacyjnymi. Ponadto, w treści wniosku, zawarte zostało żądanie stwierdzenia nieważności decyzji waloryzacyjnych wydanych przez Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w [...] po 1999 r., jako wydanych z rażącym naruszeniem prawa.
Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w [...] w dniu [...] grudnia 2008 r. wydał dwie decyzje o nr [...]. W jednej odmówił ponownego ustalenia wysokości świadczenia emerytalno - rentowego oraz wypłaty odsetek, natomiast drugą, odmówił wydania decyzji o stwierdzeniu nieważności decyzji o waloryzacji emerytury wojskowej, wydanych po [...] stycznia 1999 r.
W uzasadnieniu tej ostatniej decyzji organ, powołując się na treść art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 z późn. zm.) wskazał, iż przepis ten stanowi samodzielną podstawę prawną do unieważnienia przez organ decyzji z urzędu. Weryfikacja decyzji wydanych po 1 stycznia 1999 r. nie prowadzi jednak do ustalenia podstaw do wyeliminowania ich z obrotu prawnego. Tym samym brak jest przesłanek do stwierdzenia nieważności tych decyzji z urzędu. Przyjęty sposób waloryzacji świadczenia emerytalnego jest bowiem właściwy, a zatem nie stwierdzono rażącego naruszenia prawa, które jest przesłanką do zastosowania art. 156 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) i nie ma podstaw do stwierdzenia nieważności tych decyzji z urzędu.