Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 listopada 2011 r., sygn. II SA/Ol 809/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2011 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Wojewody z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 lutego 2011 r. Wojewoda W. zatwierdził S.M. projekt budowany i udzielił pozwolenia na budowę zjazdu publicznego z drogi krajowej nr x ("[...]") na działkę

nr "[...]", będącego częścią zamierzenia budowlanego budowy na działkach nr nr "[...]" pawilonu handlowego branży spożywczo - przemysłowej z infrastrukturą techniczną.

Odwołanie od tej decyzji złożyła T.K., która wniosła również o zawieszenie przez Starostę B. postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę pawilonu handlowego branży spożywczo - przemysłowej z infrastrukturą techniczną z uwagi na toczące się postępowanie odwoławcze w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę zjazdu z nieruchomości, na której planowano powyższą inwestycję.

Starosta B. postanowieniem z dnia 4 maja 2011 r. odmówił zawieszenia postępowania w sprawie wywodząc, że pozwolenie na budowę zjazdu z drogi krajowej nie stanowi zagadnienia wstępnego w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę obiektu handlowego.

Wojewoda W. postanowieniem z dnia 10 maja 2011 r., po rozpoznaniu zażalenia T.K., utrzymał w mocy postanowienie Starosty B. z dnia 4 maja 2011 r., wydane w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania.

Następnie, Starosta B. decyzją z dnia 17 maja 2011 r. zatwierdził S.M. projekt budowany i udzielił pozwolenia na budowę budynku handlowego branży spożywczo - przemysłowej z zapleczem magazynowym i socjalnym, generatorem prądu i parkingiem, infrastrukturą drogową oraz przyłączami i siecią wodno - kanalizacyjną, położonego w "[...]". W uzasadnieniu organ pierwszej instancji stwierdził, że wniosek o pozwolenie na budowę spełniał wymogi z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zm.), inwestor załączył bowiem 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i ostateczną decyzję o warunkach zabudowy terenu budynkiem handlowym wraz z infrastrukturą. Wnioskowane zamierzenie budowlane nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i nie wymagało przeprowadzenia oceny jego oddziaływania na środowisko oraz na obszar Natura 2000 i uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Burmistrz Miasta B. decyzją z dnia 2 lutego 2007 r. ustalił warunki zabudowy przedmiotowego terenu. Starosta ocenił, że projekt budowlany był zgodny z ustaleniami tej decyzji, był kompletny, zawierał wymagane opinie i uzgodnienia, projektant załączył informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i został sporządzony przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane oraz legitymujące się zaświadczeniami wydanymi przez właściwe izby samorządu zawodowego. Projekt zagospodarowania terenu został sporządzony zgodnie z przepisami, a projektant dołączył oświadczenie, o którym mowa w art. 20 ust. 4 ustawy Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00