Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. II SA/Lu 516/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Asystent sędziego Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 listopada 2011 r. sprawy ze skargi K. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za korzystanie z urządzeń wodnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta Ł. decyzją z [...] grudnia 2010 r., wydaną na podstawie art. 171 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne i art. 104 k.p.a. ustalił dla K. C. wysokość świadczeń na rzecz Spółki Wodnej w Ł. za rok 2010 za grunty w miejscowości Sięciaszka II, Sięciaszka III i Krynka Jata z tytułu odnoszonych korzyści z urządzeń Spółki Wodnej Ł. łącznie w kwocie 102,37 zł, przyjmując, że wysokość świadczeń z 1 ha gruntów odwodnionych rowami i drenowaniem wynosi 36,43 zł. Organ ustalił również termin uiszczenia w/w kwoty na miesiąc czasu od dnia, w którym decyzja ta stanie się ostateczna.
W uzasadnieniu decyzji Starosta podniósł, że K. C. jest posiadaczem gruntów rolnych położonych w miejscowościach Sięciaszka II, Sięciaszka III i Krynka Jata. Na nieruchomościach tych występują urządzenia (rowy i dreny odwadniające) eksploatowane i konserwowane przez Spółkę Wodną Ł. Urządzenia ta oddziaływają na grunty K. C. przez co z ich istnienia odnosi on korzyści. Na podstawie protokołów organ stwierdził, iż rowy te są sprawne technicznie. W tej sytuacji zasadnym - zdaniem organu - było - obciążenie K. C. świadczeniem na rzecz Spółki, która utrzymuje urządzenia melioracyjne we właściwym stanie z czego korzyści odnosi strona. W stosunku do strony zastosowano takie same zasady jak do członków Spółki Wodnej. Organ podniósł, iż wykreślenie K. C. listy członków Spółki Wodnej uchwałą z dnia 2 września 2010 r. nie stoi jednak na przeszkodzie w obciążeniu takiej osoby kosztami utrzymania urządzeń odwadniających na podstawie art. 171 ustawy Prawo wodne, który to przepis nakłada obowiązek ponoszenia wskazanych ciężarów również przez osoby nie będące członkami spółki wodnej.