Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. I SA/Lu 388/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 listopada 2011 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2005 i 2006 oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania "A" sp. z o.o. z w W. (aktualnie Spółki Akcyjnej) od decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia [...]., znak. [...] w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2005 i 2006 - utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
W jej uzasadnieniu podano, że przedmiot opodatkowania dotyczył pięciu stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej, umieszczonych na kominie przy ulicy K. 75 w Z., wieży przekaźnikowej przy ulicy Sz. 35 w Z., wieży na dzwonnicy przy ulicy P. 98 w Z., wieży dzwonnicy przy ulicy A. w Z. oraz na dachu przy ulicy P. 11 w Z.. Organ I instancji, uwzględniając stanowisko Samorządowego Kolegium Odwoławczego zawarte w decyzji z dnia [...], nr [...] oraz mając na uwadze wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2008r., sygn. akt II FSK 635/08 odstąpił od opodatkowania stacji przekaźnikowych, zaś przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości uczynił tylko grunt pod stacjami o powierzchni 651 m2, wartość budowli - 2 wieże i komin oraz wartość budowli - 2 kontenerów, które spółka w deklaracji podatkowej wykazywała pod pozycją "budynki związane z działalnością gospodarczą". Wyrażając pogląd, iż kontenery stanowią budowle, a co za tym idzie podatek powinien być liczony od ich wartości, organ I instancji odwołał się do ustaleń z wizji lokalnej przeprowadzonej w dniu [...], podczas której nie stwierdzono trwałego połączenia kontenerów technicznych z płytą żelbetonową. Na podstawie rysunku z projektu budowlanego stacji bazowej BTS 26503 stanowiącego integralną część pozwolenia na budowę nie stwierdzono połączenia trwałego kontenera z płytą. Kontener posiada podstawę z podłogą ściany, dach oraz urządzenia w nim umieszczone, takie jak siłownie, szafy RBS i inne oraz faktycznie sprawia wrażenie budynku, gdyż ma wszystkie cechy budynku oprócz trwałego związania z gruntem; można go bez żadnego uszczerbku dla jego właściwości fizycznych podnieść, przenieść za pomocą dźwigu i posadowić w innym miejscu, po uprzednim odłączeniu kabli zasilających energetycznych, kabli telekomunikacyjnych oraz odkręceniu śrub-kotew.