Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. I SA/Kr 1112/11
Sygn. akt I SA/Kr 1112/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 listopada 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2011r., sprawy ze skargi "T" Spółka z o.o. w T., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 29 kwietnia 2011r. Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2005r., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. określa, że wymienione w pkt I decyzje nie mogą być wykonywane do czasu uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 717 zł ( siedemset siedemnaście złotych
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 10 grudnia 2010r. "T" sp. z o.o. w T. zwróciła się do Burmistrza D. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok 2005 w wysokości 1.538,00 zł. Do wniosku spółka dołączyła korektę deklaracji podatkowej na 2005r. w części dotyczącej powierzchni gruntów oraz wartości budowli.
W uzasadnieniu wniosku spółka wskazała, że posiada sieć dróg wewnętrznych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Drogi te stanowią główny ciąg komunikacyjny umożliwiający poruszanie się pojazdów samochodowych jak i pieszych do różnych punktów handlu detalicznego prowadzonych przez spółkę. Drogi, o których mowa wykonane są z betonu i asfaltobetonu. W ocenie wnioskodawcy wspomniane budowle dróg winny korzystać z ustawowego zwolnienia wynikającego z treści obowiązującego od 1 stycznia 2004r. przepisu art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006r. Nr 121, poz. 884 ze zm., powoływanej dalej jako "u.p.o.l."). Spółka podkreśliła, że od tej daty, w związku z innym sformułowaniem tego przepisu, a przede wszystkim skreśleniem słowa "publiczne", nastąpiło rozszerzenie zakresu wyłączenia z opodatkowania i objęcie nim nie tylko dróg publicznych, ale i wszelkich innych. Zwrócono również uwagę, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera w art. 1a ust. 1 definicji "drogi". Pojęcie to definiuje natomiast art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60 ze zm.) stanowiący, że "droga" to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym. W związku z tym jej zdaniem droga jako budowla, to naniesienia na gruncie nawierzchni w postaci asfaltu, betonu bądź kostki brukowej.