Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 listopada 2011 r., sygn. III SA/Kr 1424/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Janusz Kasprzycki (spr.) Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2011 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej delegowanego do Prokuratury Okręgowej E. B. sprawy ze skargi R. U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 9 listopada 2010 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity, Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie - k.p.a.) i art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm., zwanej dalej ustawą o świadczeniach rodzinnych) oraz art. 2 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 z póżn. zm.) - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Organ I instancji - Prezydent Miasta - decyzją z dnia [...] 2010 r., znak: [...], odmówił R. U. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem J. U.

W jej uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w dniu 10 września 2010 r.

do Urzędu Miasta wpłynął wniosek R. U. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem J. U. Z dołączonych do wniosku dokumentów wynika, że wnioskodawczyni legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe. Ponadto z orzeczenia lekarskiego wynika, że stwierdzony u R. U. rodzaj uszkodzenia organizmu powoduje konieczność częściowej pomocy innej osoby oraz umożliwia podjęcie zatrudnienia wyłącznie na stanowisku specjalnie przystosowanym. Organ wskazał także, że R. U. złożyła oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, iż nigdy nie pracowała oraz nie ma ustalonego prawa do renty ani emerytury. Mając na uwadze, że wnioskodawczyni nie może podjąć zatrudnienia ani nie rezygnuje z zatrudnienia ponieważ osiągnęła wiek emerytalny, a także to, że z racji orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wieku sama jest osobą, która sama wymaga pomocy innej osoby - organ I instancji orzekł jak w sentencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00