Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 listopada 2011 r., sygn. I SA/Kr 1627/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1627/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 18 listopada 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Protokolant: Ewelina Knapczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2011 r., sprawy ze skargi R.R., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 26 maja 2011 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług -skargę oddala

Uzasadnienie

R. R. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku oraz piśmie uzupełniającym, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z decyzją z dnia 23 lipca 1998r. wydaną przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków został podmiotem uprawnionym do wykonywania prac konserwatorskich przy zabytkach ruchomych w zakresie malarstwa. Wnioskodawca posiada dyplom Akademii Sztuk Pięknych. W zakres realizowanych przez niego prac wchodzi: konserwacja elementów, konserwacja obrazów, konserwacja malowideł ściennych, konserwacja sztukaterii, konserwacja fragmentów ołtarzy, konserwacja fresków, konserwacja zabytkowych mebli, konserwacja rzeźby i płaskorzeźby, opracowanie programu konserwatorskiego. Wszystkie wymienione prace charakteryzują się tym, że są wykonywane pod nadzorem konserwatorów zabytków, przez renowatorów zabytków, pomocników konserwatorskich lub innych fachowych pracowników właściwych do wykonywania tego rodzaju prac. Odbiorcami usług są muzea i ośrodki ochrony zabytków, kościoły i parafie, które same finansują zlecone w ramach umowy prace, współfinansującymi prace w zakresie zabytków są również urzędy marszałkowskie, wojewódzkie urzędy konserwatorskie, urzędy gmin. Rodzaj wykonywanych przez Wnioskodawcę prac, jako indywidualnego twórcę w ramach prowadzonej działalności, ma charakter ściśle kulturalny i jest zawsze związany z jednoczesnym przeniesieniem praw autorskich do dzieła (co wynika z umowy z podmiotem zamawiającym i informacji zawartych w fakturze VAT). Dzieła takie wykonywane są przez Wnioskodawcę osobiście, bez zatrudniania w związku z ich realizacją pracowników ani innych podwykonawców. Ponadto Wnioskodawca za świadczone usługi konserwatorskie otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium rozumiane jako wynagrodzenie należne twórcy utworu, będące wynikiem rozporządzania prawem autorskim. Świadczone usługi są pracami konserwatorskimi i restauratorskimi zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prowadzone prace dotyczą zabytków wpisanych do rejestru zabytków lub wpisanych do inwentarza muzeum narodowego. Na prowadzone prace wydawane jest imienne pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego województwa dla miejsca zlokalizowania zabytku, a prace są wykonywane pod nadzorem konserwatora wojewódzkiego, co potwierdzone jest przy każdej realizacji dodatkowymi protokołami konserwatorskimi. Wnioskodawca wykonuje przede wszystkim dzieło polegające na kompleksowej usłudze - całość prac konserwatorskich, opracowanie programu konserwatorskiego jest elementem tych prac. Zdarza się, że Wnioskodawca wykonuje na zamówienie sam program konserwatorski, za którego opracowanie i przeniesienie praw autorskich na zamawiającego otrzymuje honorarium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00