Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. III SA/Kr 1237/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek (spr.) Sędziowie WSA Bożenna Blitek WSA Maria Zawadzka Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2011 r. sprawy ze skargi L. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania pierwszej instancji skargę oddala

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2010r. znak: [...] odmówił L. C. wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego należnego M. C. (zmarłej matce) na podstawie art. 20 w zw. z art. 3 pkt 11, art. 16, art. 26 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i art. 104, art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przewidują możliwości wypłaty świadczeń nie podjętych z powodu zgonu świadczeniobiorcy. Z tych względów orzeczono o odmowie wypłaty świadczeń.

L. C. wniósł odwołanie od powyższej decyzji.

Podniósł, że po otrzymaniu postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 31 marca 2010 r. o nabyciu spadku po mamie - M. C. - zwrócił się o wypłacenie zaległego zasiłku pielęgnacyjnego za marzec 2009 r., nie doręczonego z powodu przebywania jego adresatki w szpitalu. W związku z nieskutecznym doręczeniem zasiłku, które powinno było dotrzeć do zainteresowanej przed jej śmiercią i którym mogłaby swobodnie dysponować, nie ma zastosowania art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego.

Do śmierci M. C. zamieszkiwali razem i prowadzili wspólne gospodarstwo domowe, z powodu niedołężności pozostawała pod jego faktyczną opieką. Łączyło to się również z wydatkami finansowymi, związanymi z zakupem środków medycznych i specjalistycznych lekarstw. Ustawa nie wyklucza możliwości ubiegania się przez opiekuna o wypłacenie niedoręczonego świadczenia, nie zajmując w tej kwestii stanowiska i nie przesądzając o możliwości pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00