Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 października 2011 r., sygn. I SA/Lu 442/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie NSA Anna Kwiatek,, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 października 2011 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. I. oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi A. K. wynagrodzenie w kwocie [...] w tym VAT tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpoznaniu odwołania J. C. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] Nr [...] w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2007 - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że w dniu 20.02.2008r., zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - powoływana dalej jako "ustawa p.d.o.f.", J.C. złożyła zeznanie PIT-37 o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2007, wybierając sposób opodatkowania przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci i odliczając od podatku kwotę 744,14 zł z tytułu wychowania córki E. W., PESEL [...] . Nadpłata z zeznania wynosiła 1.318 zł. Zgodnie z art. 275 § 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy I instancji wezwał J. C. do weryfikacji złożonego zeznania podatkowego, jednak dwukrotne wezwania pozostały bez odpowiedzi. W tej sytuacji, postanowieniem z dnia 7 grudnia 2010r., organ podatkowy wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia J. C. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.