Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 5 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Go 591/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2011 r. sprawy ze skargi M.R. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] na rzecz skarżącego M.R. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu poniesionych kosztów dojazdu do sądu.
Uzasadnienie
Dowódca [...] rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2011 roku, działając na podstawie art. 111 ust. 8, art. 115 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych ( tekst jednolity Dz. U. z 2010 roku, nr 90, póz. 593 z późn. zm) oraz § 26 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 stycznia 2008 roku w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej - zwolnił starszego szeregowego M.R. z zawodowej służby wojskowej i przeniósł do rezerwy wskutek upływu czasu określonego w kontrakcie, ze wskazaniem, że zwolnienie nastąpi w ostatnim dniu upływu okresu pełnienia służby określonym w kontrakcie zatem z dniem [...] maja 2011 roku. W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał, iż rozkaz podjęto w związku z niezawarciem kolejnego kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej.
M.R. w piśmie z dnia [...] kwietnia 2011 roku, nazwanym odwołaniem od rozkazu personalnego Dowódcy Batalionu z dnia [...] kwietnia 2011 roku, zwrócił się do dowódcy Dywizji wnosząc o jego uchylenie oraz stwierdzenie, że nie podlega wykonaniu.
W ocenie M.R. analiza treści zaskarżonej decyzji prowadzi do wniosku, że wymieniony rozkaz personalny wydany został z naruszeniem prawa.
Odwołujący się wskazał, że przepis art. 111 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych zawiera przesłanki, dla których zwalnia się żołnierza ze służby zawodowej. Zgodnie z powołanym w rozkazie pkt 7 przepisu zwolnienie następuje z mocy praca. Jednakże - jak wynika z tego przepisu - niezbędna przesłanką do wydania tego rozkazu jest uprawomocnienie się orzeczenia o odmowie zawarcia kolejnego kontraktu. Skarżącemu odmówiono zawarcia kolejnego kontraktu na mocy rozkazu personalnego oznaczonego nr [...], od którego wniósł on odwołanie w ustawowym terminie. Odwołanie skarżącego nie zostało do dnia dzisiejszego rozpoznane. Bezsporne w tym stanie prawnym jest, iż decyzja nr [...] o odmowie zawarcia kolejnego kontraktu jest nieprawomocna, zatem nie ma podstaw do wydania decyzji w przedmiocie zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej.