Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Wr 1258/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Gierczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. w Wydziale I sprawy ze skargi M.C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 1 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i sierpień 2005r. oddala skargę.

Uzasadnienie

M.C. (zwana dalej skarżącą) prowadziła w 2005 r. działalność gospodarczą pod nazwą "A.", której głównym przedmiotem był obrót paliwami płynnymi, a w tym olejem opałowym. Siedziba firmy zlokalizowana była w W. przy ul. [...], działalność zaś wykonywana punkcie sprzedaży zlokalizowanym we W. przy ul. [...] (od października 2005 r. również przy ul. [...]. ul. [...] i ul. [...]).

W wyniku przeprowadzonej przez Naczelnika Urzędu Celnego we W. kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego w sprawie podatku akcyzowego z tytułu obrotu olejem opałowym za okres od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. ustalono, że dane personalno-adresowe w części oświadczeń dotyczących wykorzystania oleju na cele opałowe nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, są nierzetelne, a zatem przedsiębiorcy nie przysługiwało, w tych transakcjach, prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży oleju na cele opałowe.

Naczelnik Urzędu Celnego we W. decyzją nr [...] z dnia 6 października 2010 r. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r. w łącznej kwocie 107.270,00 zł.

Od decyzji tej strona wniosła odwołanie, w którym zwróciła się o jej uchylenie i umorzenie postępowania, ewentualnie o przekazanie sprawy organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. Uzasadniając swe stanowisko strona zarzuciła przede wszystkim, że decyzja jest dotknięta wadą nieważności, ponieważ naruszony został zakaz wszczynania postępowania podatkowego po terminie określonym art. 165b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. zwanej dalej OP), bowiem kontrola podatkowa zakończona została w dniu 29 października 2007 r., tymczasem wszczęcie postępowania podatkowego nastąpiło w dniu 7 lipca 2010 r. tj. po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00