Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 września 2011 r., sygn. V SA/Wa 470/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Protokolant specjalista - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2011 r. sprawy ze skargi F. Sp. jawna w P. na decyzję Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia ... grudnia 2010 r. nr ... w przedmiocie zwrotu pomocy finansowej oddala skargę
Uzasadnienie
Na podstawie umowy z dnia ... lutego 2009 r. Nr ... zawartej z Województwem ... - Wojewódzkim Urzędem Pracy w K. (zwanym dalej WUP) F. sp. j. w P. (zwana dalej skarżącą) realizowała w okresie od ... lutego 2009 r. do dnia ... marca 2010 r., w ramach poddziałania 6.1.1 "Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, projekt pn. "..." współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Decyzją z dnia ... października 2010 r., Nr ..., znak ... Zarząd Województwa ... ustalił skarżącej kwotę środków w wysokości ... zł jako kwotę wydatków uznanych za niekwalifikowane w ramach projektu pn. "..." realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie projektu ... przypadającą do zwrotu wraz z odsetkami w wysokości jak od należności podatkowych.
W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, iż w wyniku przeprowadzonej przez WUP w okresie ... listopada - ... grudnia 2009 r. oraz w dniu... marca 2010 r. kontroli projektu zakwestionowano wydatki poniesione na zakwaterowanie i nocleg w pensjonacie w T. uczestników szkoleń mieszkających w T. uznając, że wydatki te nie spełniają kryterium racjonalności i nie są niezbędne dla realizacji projektu. Wyjaśniono bowiem, że zgodnie z wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL "Podmiot będący stroną umowy może podjąć decyzję o uznaniu za niekwalifokowalne całości lub części wydatków w ramach projektu w przypadku naruszenia przez Beneficjenta zasady efektywnego zarządzania finansami". Z kolei, stosowanie do postanowień § 13 zawartej ze skarżącą umowy o dofinansowanie projektu, "jeżeli na podstawie wniosków o płatność lub czynności kontrolnych uprawnionych organów lub w raporcie z audytu zewnętrznego zostanie stwierdzone, że dofinansowanie jest przez beneficjenta wykorzystane z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r., o finansach publicznych Beneficjent zobowiązuje się do zwrotu całości lub części dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych".