Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 września 2011 r., sygn. I SA/Wa 1148/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich Sędziowie: WSA Maria Tarnowska WSA Jolanta Dargas (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Żurawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2011 r. sprawy ze skargi B. S. i J. W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz decyzji [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w L. z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz skarżących B. S. i J. W. solidarnie kwotę [...] złotych tytułem wpisu sądowego; 4. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz skarżących B. S. i J. W. kwotę po [...] złotych dla każdego z nich tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] marca 2010 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania B. B., uchylił decyzję [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...] o udzieleniu pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych na działce nr [...] przy ul. [...] w L., w oparciu o program prac zawarty w: "Projekcie budowlanym - budynku usługowo-handlowo-mieszkalnego na działce nr [...] przy ul. [...] w L." i "Projekcie budowlanym zagospodarowania terenu działki nr [...] przy ul. [...] w L." - opracowanych w listopadzie 2007 r. przez mgr inż. arch. B. S. i nie zezwolił na prowadzenie wskazanych robót budowlanych na przedmiotowej działce.

Z uzasadnienia decyzji Ministra wynika, że [...] Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. udzielił pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych na opisanej nieruchomości, w oparciu o program zawarty w "Projekcie budowlanym - budynku usługowo-handlowo-mieszkalnego na działce nr [...] przy ul. [...] w L." oraz "Projekcie budowlanym zagospodarowania terenu działki nr [...] przy ul. [...] w L.", opracowanych w listopadzie 2007 r. przez mgr inż. arch. B. S. Konserwator stwierdził, iż planując inwestycję określoną w przedłożonej dokumentacji projektowej, inwestor nie naruszy czynników kulturowych, współtworzących historyczny układ [...] L., bowiem zamierza zrealizować budynek na parceli, która była w przeszłości wypełniona kubaturą, stanowiącą przedłużenie zwartej zabudowy [...] ul. [....]. Ponadto rozwiązania określone w dokumentacji projektowej wypełniają warunki wskazane w prawomocnej decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Zauważył również, że budynek o parametrach wysokościowych wskazanych w projekcie nie przekracza skalą kubatur (zarówno historycznych, jak i zrealizowanych w ostatnich kilkunastu latach) zlokalizowanych w ulicach [...]. Nadto budynek został zaprojektowany narożnikowo jako kontynuacja i dopełnienie istniejącej [...] zabudowy ulic: [...] i poprzez zastosowanie [...] (w efekcie uwag sformułowanych przez Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków), zagęszczonych pionowych elementów architektonicznych, akcentujących narożnik budynku - posiada cechy budynku wypełniającego zasady wskazane w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Jednocześnie obecnie niezabudowany teren działki nr ew. [...] w L. stanowi sztucznie ukształtowaną przestrzeń otoczoną bocznymi ścianami budynków sąsiednich. Zatem realizacja wnioskowanego zamierzenia inwestycyjnego pozwoli na uzupełnienie historycznego kwartału zwartej zabudowy [...] L., co jest właściwym i korzystnym działaniem na terenie zabytkowego układu urbanistycznego - projektowany budynek ze swoimi gabarytami wpisuje się harmonijnie w otaczający historyczny kontekst architektoniczno-przestrzenny. Natomiast proponowane rozwiązania architektoniczne, charakteryzujące się przywołanymi wyżej współczesnymi formami wyrazu, znajdują swoje odpowiedniki w [...] L. i są praktyczną realizacją wskazań zawartych w kartach: [...], określających, że uzupełnienia winny nosić znamię naszych czasów. Rozwiązania te wypełniają także wskazania zawarte w pkt [...] karty [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00