Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Wa 242/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant Maria Nałęcz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2011 r. sprawy ze skarg J. G. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargi

Uzasadnienie

Skarżący - J. G. 3 sierpnia 2010 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nieoprocentowanej pożyczki udzielonej spółkom. Przedstawił następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wskazał, że jest jednym z udziałowców spółek komandytowych (dalej: "spółki") i jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, przedmiotem której jest m.in. udzielanie pożyczek. Podniósł również, że jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą udzielił jednej ze spółek nieoprocentowanej pożyczki, a ponadto planuje udzielanie nieoprocentowanych pożyczek spółkom w przyszłości.

W związku z powyższym Skarżący zadał następujące pytanie:

Czy z tytułu udzielenia nieoprocentowanych pożyczek spółkom będzie musiał uznać za przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, nienaliczone odsetki od udzielonych spółkom pożyczek, w części, w jakiej partycypuje w zyskach i stratach spółek?

Zdaniem Skarżącego, nienaliczone odsetki z tytułu udzielonych przez niego spółkom nieoprocentowanych pożyczek nie będą stanowiły dla niego przychodu z ww. tytułu, w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku spółek. Stanowisko to wynika z faktu, że będzie on pozostawać wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części przypadającej na jego udział w zysku spółek będzie on pożyczał sam sobie. A skoro tak, to nie może tu być mowy o nieodpłatnym świadczeniu, gdyż nie może on sam sobie niczego świadczyć nieodpłatnie. Skarżący wskazał, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w skierowanych do niego interpretacjach indywidualnych o nr [...], [...], [...]. W ostatniej z tych interpretacji wskazano, że: "...jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla samego siebie" w takim zakresie, w jakim "przychody i koszty spółki osobowej" stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt. Zatem w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu przez tego wspólnika przychodu "z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń", bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - "świadczył samemu sobie...".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00