Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Wa 2077/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędziowie WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.), Ewa Marcinkowska, Protokolant spec. Marek Kozłowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2011 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym nr [...] z [...] czerwca 2010 r., wydanym na podstawie art. 111 pkt 6 oraz art. 113 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 - dalej jako ustawa pragmatyczna), § 6 i § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 29 stycznia 2008 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. Nr 23, poz. 137 z późn. zm.) Dyrektor Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej zwolnił S. R. (dalej jako skarżący) z dniem 31 sierpnia 2010 r. z zawodowej służby wojskowej i przeniósł do rezerwy wskutek otrzymania niedostatecznej ogólnej oceny w opinii służbowej.
W uzasadnieniu powyższego rozkazu organ wskazał, że opinia służbowa obejmująca okres od [...] lipca 2007 r. do [...] lutego 2010 r. jest ostateczna i jako że zawiera ogólną ocenę niedostateczną, zaistniała przesłanka określona w art. 111 pkt 6 ustawy pragmatycznej, dająca podstawę do zwolnienia skarżącego z zawodowej służby wojskowej.
Skarżący od powyższego rozkazu personalnego odwołał się, wnosząc o jego uchylenie i umorzenie postępowania w całości, względnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Skarżący zarzucił:
1. naruszenie norm prawa materialnego poprzez błędną wykładnię art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy pragmatycznej polegającą na przyjęciu, iż dopuszczalnym jest opiniowanie żołnierza zawodowego i wystawienie mu oceny negatywnej także za okres, w którym faktycznie nie był on zdolny do wykonywania obowiązków służbowych w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, co jest przypadkiem losowym i zupełnie niezależnym od opiniowanego,